the magic 64-1 for now. Who will win ?
2009 Gold Qualified Teams
and where they received their Berth
Team Name How They Got Here Coach City State
1 Team North Florida Region 5 Coy Adkins Wewahitchka FL
2 GA Impact Gold Southern Territory Rick Jeffreys Canton GA
3 East Cobb Bulletts Southern Territory Bo Rush Kennesaw GA
4 Atlanta Vipers-Vallery Southern Territory Dickey Vallery Newnan GA
5 TX Impact Gold Southern Territory Stoney Burke Houston TX
6 Houston Power Glowacz Southern Territory John Glowacz Katy TX
7 Gold Coast Hurricanes Southern Territory Marty Cooper Plantation FL
8 Olathe Rockets Northern Territory John Moppin Olathe KS
9 Jersey Intensity Northern Territory Kevin O'Donnell Farmingdale NJ
10 Polar Crush Gold Region 1 Ron King Ashby MA
11 OC Batbusters Region 14 Gary Hanning Anaheim CA
12 So Cal Choppers Region 14 Gary Fausett Valencia CA
13 San Diego Renegades Region 14 Duane Tillett San Diego CA
14 Worth Firecrackers Region 14 Tony Rico Hunington Beach CA
15 So Cal Pumas Region 14 John Nourse Ventura CA
16 Corona Angels-Marty Region 14 Marty Tyson Corona CA
17 Texas Glory Gold-Beard Southern Territory Tracy Beard Mesquite TX
18 Texas Magic Gold Southern Territory Rabitt Blake Missouri City TX
19 Louisiana Blazers Gold Southern Territory Frank Lee Walker LA
20 Georgia Elite Southern Territory Daniel Caldwell Douglasville GA
21 Texas Blaze Gold Southern Territory JB Slimp Round Rock TX
22 Fury Fastpitch Southern Territory Jeremy Higdon Chattanooga TN
23 NJ Breakers Region 3 Joe Salvatore Wilmington DE
24 Severna Park Miller Region 3 Melissa Miller Owings MD
25 TC Tremors Region 2 Lou Bishop Endicott NY
26 Atlanta Vipers Gold Seamon Region 4 Jessica Seamon Marietta GA
27 Georgia Knockouts Region 4 Drew Findling Norcross GA
28 Alabama Crusaders Gold Region 5 Kerri Foster AL
29 Louisiana Patriots Region 6 Mark Wilson Baton Rouge LA
30 Tulsa Shootout Region 6 Krystel Markwardt Tulsa OK
31 Texas Challengers Region 7 Roger Flores Helotes TX
32 Texas Bombers Gold Region 7 Scott Smith New Braunfels TX
33 Texas Eclipse Gold Region 7 Ken Glass Hockley TX
34 Texas Hawks Gold Region 7 Dick Haskel Conroe TX
35 Texas Express Gold Region 7 John Munoz Katy TX
36 Texas Fusion Region 7 Slade Maloney Irving TX
37 Finesse Region 8 Don Dreher Commerce MI
38 Miami Valley Xpress Region 9 David Brittingham Xenia OH
39 Region 10
40 MN Irish Gold Region 11 Tim Johnson Rosemount MN
41 St. Louis Chaos Region 12 Bob Furrer St. Louis MO
42 AZ Desert Thunder Region 13 Lance Fowler Tucson AZ
43 Washington Sidewinders Region 15 Mike Ryaner Arlington WA
44 Washington Bulldogs Region 15 Dan Grogan Vancouver WA
45 Texas Glory Gold (Shelton) National Qualifier Kevin Shelton McKinney TX
46 Wichita Mustangs Gold National Qualifier Seth Misuns Wichita KS
47 Arizona Hot Shots Eastern Territory Blaize Gatti Scottsdale AZ
48 Wagners Gold Eastern Territory Reese Kiple Arnold MA
49 Indy Dreams Eastern Territory Craig Bell Indianapolis IN
50 Nashville Cruisers Eastern Territory Doug Irwin Nashville TN
51 Beverly Bandits Gold Northern Territory Bill Conroy Orland Park IL
52 Nebraska Gold Northern Territory Sandy Hagemann Elkhorn NE
53 Lady Magic Western Territory Jim Carda Elk Grove CA
54 NW Bullets Gold Western Territory Dennis Muir Tualatin OR
55 So Cal Athletics Western Territory Bruce Richardson Upland CA
56 Sorcerer Gold-Phil Western Territory Bill Sparrey Vallejo CA
57 The Next Level Western Territory Kirt Winter Encinitas CA
58 Valley Breeze Western Territory Tom Sotelo Granada Hills CA
59 CA Cruisers Gold Western Territory Mel Sievers Mission Viejo CA
60 Explosion Gold Western Territory Bret Denio Tustin CA
61 Nor Cal Shockers Western Territory Paul Buccellato Martinez CA
62 Oregon Reign Western Territory Eric Leyba Eugene OR
63 So Cal Breakers Western Territory Brant Beddow Encinitas CA
64 Sorcerer Gold-Pete Western Territory Pete Aguayo Volcano CA
2009 Gold Qualified Teams
and where they received their Berth
Team Name How They Got Here Coach City State
1 Team North Florida Region 5 Coy Adkins Wewahitchka FL
2 GA Impact Gold Southern Territory Rick Jeffreys Canton GA
3 East Cobb Bulletts Southern Territory Bo Rush Kennesaw GA
4 Atlanta Vipers-Vallery Southern Territory Dickey Vallery Newnan GA
5 TX Impact Gold Southern Territory Stoney Burke Houston TX
6 Houston Power Glowacz Southern Territory John Glowacz Katy TX
7 Gold Coast Hurricanes Southern Territory Marty Cooper Plantation FL
8 Olathe Rockets Northern Territory John Moppin Olathe KS
9 Jersey Intensity Northern Territory Kevin O'Donnell Farmingdale NJ
10 Polar Crush Gold Region 1 Ron King Ashby MA
11 OC Batbusters Region 14 Gary Hanning Anaheim CA
12 So Cal Choppers Region 14 Gary Fausett Valencia CA
13 San Diego Renegades Region 14 Duane Tillett San Diego CA
14 Worth Firecrackers Region 14 Tony Rico Hunington Beach CA
15 So Cal Pumas Region 14 John Nourse Ventura CA
16 Corona Angels-Marty Region 14 Marty Tyson Corona CA
17 Texas Glory Gold-Beard Southern Territory Tracy Beard Mesquite TX
18 Texas Magic Gold Southern Territory Rabitt Blake Missouri City TX
19 Louisiana Blazers Gold Southern Territory Frank Lee Walker LA
20 Georgia Elite Southern Territory Daniel Caldwell Douglasville GA
21 Texas Blaze Gold Southern Territory JB Slimp Round Rock TX
22 Fury Fastpitch Southern Territory Jeremy Higdon Chattanooga TN
23 NJ Breakers Region 3 Joe Salvatore Wilmington DE
24 Severna Park Miller Region 3 Melissa Miller Owings MD
25 TC Tremors Region 2 Lou Bishop Endicott NY
26 Atlanta Vipers Gold Seamon Region 4 Jessica Seamon Marietta GA
27 Georgia Knockouts Region 4 Drew Findling Norcross GA
28 Alabama Crusaders Gold Region 5 Kerri Foster AL
29 Louisiana Patriots Region 6 Mark Wilson Baton Rouge LA
30 Tulsa Shootout Region 6 Krystel Markwardt Tulsa OK
31 Texas Challengers Region 7 Roger Flores Helotes TX
32 Texas Bombers Gold Region 7 Scott Smith New Braunfels TX
33 Texas Eclipse Gold Region 7 Ken Glass Hockley TX
34 Texas Hawks Gold Region 7 Dick Haskel Conroe TX
35 Texas Express Gold Region 7 John Munoz Katy TX
36 Texas Fusion Region 7 Slade Maloney Irving TX
37 Finesse Region 8 Don Dreher Commerce MI
38 Miami Valley Xpress Region 9 David Brittingham Xenia OH
39 Region 10
40 MN Irish Gold Region 11 Tim Johnson Rosemount MN
41 St. Louis Chaos Region 12 Bob Furrer St. Louis MO
42 AZ Desert Thunder Region 13 Lance Fowler Tucson AZ
43 Washington Sidewinders Region 15 Mike Ryaner Arlington WA
44 Washington Bulldogs Region 15 Dan Grogan Vancouver WA
45 Texas Glory Gold (Shelton) National Qualifier Kevin Shelton McKinney TX
46 Wichita Mustangs Gold National Qualifier Seth Misuns Wichita KS
47 Arizona Hot Shots Eastern Territory Blaize Gatti Scottsdale AZ
48 Wagners Gold Eastern Territory Reese Kiple Arnold MA
49 Indy Dreams Eastern Territory Craig Bell Indianapolis IN
50 Nashville Cruisers Eastern Territory Doug Irwin Nashville TN
51 Beverly Bandits Gold Northern Territory Bill Conroy Orland Park IL
52 Nebraska Gold Northern Territory Sandy Hagemann Elkhorn NE
53 Lady Magic Western Territory Jim Carda Elk Grove CA
54 NW Bullets Gold Western Territory Dennis Muir Tualatin OR
55 So Cal Athletics Western Territory Bruce Richardson Upland CA
56 Sorcerer Gold-Phil Western Territory Bill Sparrey Vallejo CA
57 The Next Level Western Territory Kirt Winter Encinitas CA
58 Valley Breeze Western Territory Tom Sotelo Granada Hills CA
59 CA Cruisers Gold Western Territory Mel Sievers Mission Viejo CA
60 Explosion Gold Western Territory Bret Denio Tustin CA
61 Nor Cal Shockers Western Territory Paul Buccellato Martinez CA
62 Oregon Reign Western Territory Eric Leyba Eugene OR
63 So Cal Breakers Western Territory Brant Beddow Encinitas CA
64 Sorcerer Gold-Pete Western Territory Pete Aguayo Volcano CA